Paszporty biometryczne od końca sierpnia

Nowoczesne paszporty z danymi biometrycznymi będzie można otrzymać już od końca sierpnia. Będą nieco droższe i - niestety - wydawane przez mniejszą niż dotychczas liczbę biur paszportowych.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji udostepniło projekt rozporządzenia regulującego wygląd i tryb wydawania nowych paszportów biometrycznych. Ich zewnętrzny wygląd będzie praktycznie identyczny jak obecnie wydawanych - istotne zmiany zajdą w środku. Paszport, poza tradycyjną "plastikową" stroną z danymi posiadacza będzie zawierał dane biometryczne zgodne dyrektywną unijną 2252/2004, a konkretnie zdigitalizowany wizerunek twarzy oraz odciski palców. Informacje te będą przechowywane w układzie elektronicznym wbudowanym w paszport.

Wprowadzenie paszportów biometrycznych jest koniecznością wynikająca z rekomendacji unijnych. Nowoczesne paszporty będą nieco droższe - zamiast dotychczasowych 100 zł wydanie paszportu będzie kosztowało 140 zł. Ministerstwo przekonuje że i tak jest to najniższa cena w Europie, gdzie średnia wynosi prawie dwukrotnie więcej a w Norwegii i Belgii - prawie czterokrotnie więcej. Równocześnie dla uczniów i osób niepełnoletnich przewidziane są zniżki w wysokości 50%.

Niedogodnością dla osób ubiegających się o paszporty będzie zmniejszenie liczby wydających je biur do stu zamiast dotychczasowych pięciuset. Ministerstwo tłumaczy to kwestiami ekonomicznymi oraz bezpieczeństwem. Wyposażenie wszystkich działających w Polsce biur paszportowych w drogi sprzęt biometryczny jest nieopłacalne w sytuacji, kiedy znaczna część z nich wystawia zaledwie kilkaset paszportów rocznie. Dodatkowo, nowe procedury stawiają znacznie wyższe wymagania wobec kwalifikacji zwiazanych z bezpieczeństwem dla osób zaangażowanych w procedurę wystawiania paszportów.

W związku z wprowadzeniem danych biometrycznych konieczna jest też zmiana sposobu wykonywania fotografii paszportowych dla nowych dokumentów - dotychczas było zdjęcie półprofilu, teraz zdjęcie ma być wykonywane en-face. Ministerstwo zdecydowało się przy tym na wariant liberalny - zdjęcia będą wykonywać komercyjne zakłady fotograficzne, tak jak dotychczas. Dla porównania w Szwecji fotografie wykonują same biura paszportowe, a we Francji - tylko zakłady fotograficzne posiadające odpowiednią koncesję. W związku z tym osoby ubiegające się o paszport powinny upewnić się jednak, że dany fotograf zna odpowiednie procedury wymagane dla nowych paszportów. Ministerstwo udostępniło je na swojej stronie wraz z ankietą dla fotografów, pozwalającą na lepsze dostosowanie wymagań do polskich realiów.

Dzieci do piatego roku życia będą otrzymywać paszporty tymczasowe, w przypadku których wymogi dotyczące fotografii oraz danych biometrycznych będą znacznie ograniczone ze względu na ich szybkie zmiany w tym wieku.

Informacje MSWiA na temat paszportów biometrycznych: http://www.mswia.gov.pl/index.php?dzial=298&id=3998

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200