ebForm - konkurencja na rynku podpisu elektronicznego?

Szczecińska firma ebStream jako pierwszy w Polsce niezależny producent wystawiła deklarację zgodności dla swojego oprogramowania do podpisu elektronicznego. Oznacza to, że z aplikacji można korzystać zgodnie z prawem do składania kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Dotychczas kwalifikowany podpis elektroniczny był w Polsce zarezerwowany dla czterech aplikacji udostępnianych przez polskie centra certyfikacji. Wynika to z regulacji rozporządzenia do ustawy o podpisie elektronicznym, które nakłada na podpis kwalifikowany ograniczenie by był on składany wyłącznie przy pomocy "bezpiecznego urządzenia".

Bezpieczne urządzenie z kolei musi posiadać deklarację zgodności, wystawioną przez producenta i poświadczającą, że produkt działa zgodnie z wymogami ustawy. Do tej pory deklaracje te posiadały tylko cztery wymienione produkty centrów certyfikacji. Poza tym, że wzajemnie niekompatybilne ze względu na zastosowane formaty plików to ich funkcjonalność również pozostawia wiele do życzenia - potrafią one jedynie podpisać dane w postaci ciągu binarnego, nie integrują się także w żaden sposób z istniejącymi systemami obiegu dokumentów.

ebForm

Stworzone przez ebStream formularze ebForm są opartym o XML formatem dokumentów elektronicznych z warstwą prezentacyjną oraz aktywną zawartością. W praktyce formularz EBF - na przykład faktura elektroniczna - może być generowany przez działający w firmie system finansowo-księgowy (obecnie istnieje kilka takich interfejsów m.in. do Symfonii). Druga możliwość to wypełnianie pustego formularza ręcznie, przy pomocy napisanej w Javie aplikacji ebCommunicator, działającej (co sprawdziliśmy) poprawnie pod Windows jak i Linuksem. Ponieważ formularze EBF mogą zawierać elementy aktywne, działa np. automatyczne przeliczanie pól formularzy.

ebForm - konkurencja na rynku podpisu elektronicznego?

Format EBF oraz darmowy parser nadaje się do tworzenia dowolnych dokumentów i formularzy elektronicznych, które można pisać w dowolnym edytorze XML. Źródło dokumentu można podejrzeć w dowolny momencie w przeglądarce ebCommunicator. Format EBF uwzględnia również aktualne prawo jeśli chodzi o podpis elektroniczny - wewnętrznie korzysta z podpisu w formacie XAdES, dopuszczonego przez polskie rozporządzenie o warunkach technicznych do składania podpisu weryfikowanego certyfikatem kwalifikowanym.

ebForm - konkurencja na rynku podpisu elektronicznego?

Zgodnie z prawem można więc stosować EBF do podpisywania faktur elektronicznych - wymagają one bowiem podpisu kwalifikowanego, a ten można składać tylko na "bezpiecznym urządzeniu". Posiadający od niedawna deklarację zgodności EBF spełnia wymogi bezpiecznego urządzenia na równi z trzema konkurencyjnymi programami, a ma w stosunku do nich przynajmniej dwie ważne zalety.

Po pierwsze EBF nie jest związany z żadnym konkretnym centrum certyfikacji, można w nim więc popisywać dokumenty certyfikatem dowolnej firmy. Dla porównania, wszystkie trzy dostępne na rynku aplikacje dopuszczają tylko "swoje" certyfikaty. Po drugie, ebCommunicator w pełni ozumie treść podpisywanego dokumentu, nie podpisujemy więc niezrozumiałego ciągu bitów, tylko ściśle określone pola, które można w programie zwizualizować dla pewności.

EBF w praktyce

Z punktu widzenia odbiorcy dokumentu EBF jest plikiem o rozszerzeniu EBF lub EBZ, który po kliknięciu uruchamia aplikację ebCommunicator, parsującą i wyświetlającą dokument, a także spełniającą funkcje weryfikacji podpisu elektronicznego. Napisany w Javie ebCommunicator może się także uruchamiać automatycznie jako applet w oknie przeglądarki.

Twórca formularza ma - jak pisaliśmy powyżej - dwie możliwości. Albo dokument generuje się sam z systemu F-K, dzięki odpowiedniej wtyczce, albo bierze się pustą formatkę EBF (np. deklaracja czy faktura) i wypełnia ręcznie, korzystając lub nie korzystając z funkcji automatycznego przeliczania pól. Po wypełnieniu dokumentu i weryfikacji jej poprawności składniowej autor składa pod nią podpis elektroniczny.

Tak wypełniony i podpisany plik EBF można wysłać odbiorcy lub złożyć do archiwum. Wysyłanie - z poziomu ebCommunicatora - może być zrealizowane albo emailem, albo za pomocą web services przez SOAP do serwera, który taką funkcję obsługuje.

Więcej informacji:http://www.efaktura.com.pl/

Przykładowe formularze

Deklaracja zgodności EBF jako przykład podpisanego dokumentu EBF:

http://beta.ebcommunicator.com/AppletLoader.htm?form=http://ebform.com/ebstream/forms/DeklaracjaZgodnosci.ebz

Przy pierwszym kliknięciu przeglądarka pobierze i zainstaluje ebCommunicator - wymaga on zainstalowanej Javy.

Deklaracja VAT-7:

http://lib.ebcommunicator.com/AppletLoader.htm?form=http://www.ebstream.com/forms/VAT-7.ebf

Wniosek o założenie dzialalności gospodarczej:

http://lib.ebcommunicator.com/AppletLoader.htm?form=http://www.ebstream.com/forms/BF_Formularz1.ebf

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200