Szyfrowany VoIP od Zimmermanna

Phil Zimmermann, autor legendarnego programu szyfrującego PGP, pracuje nad nowym przebojem - oprogramowaniem, które zapewni wysoki poziom bezpieczeństwa telefonii internetowej.

Gdy w 1991 roku Zimmermann opublikował pierwszą wersję programu PGP (Pretty Good Privacy), zainteresowani byli wszyscy. Zarówno użytkownicy sieci komputerowych (BBS, FidoNet i będącego w powijakach Internetu) jak i służby specjalne. Zimmermann przekroczył pewną barierę, której nikt przed nim nie przekraczał - opublikował dostępny dla każdego program szyfrujący implementujący algorytmy takie jak 3DES (klucz 168 bitów) i RSA (klucz do 1024 bitów). Rozpowszechnione wówczas programy szyfrujące korzystały co najwyżej z szyfru DES (56 bitów) lub z własnych wynalazków, opartych zwykle o XOR i trywialnych do złamania. Proces sądowy wytoczony przeciwko Zimmermannowi przez administrację USA stał się przełomem po tym jak Zimmermanna uniewinniono. Podejście do kryptografii zmieniło się radykalnie i obecnie jest ona dostępna praktycznie w każdym programie bez ograniczeń.

Teraz Zimmermann szykuje kolejną rewolucję, tak przynajmniej wynika z zapowiedzi. Działający już w wersji prototypowej program ma być tym dla VoIP czym PGP było dla poczty elektronicznej. Ma zapewniać najwyższy poziom bezpieczeństwa rozmowom prowadzonym przez Internet dzięki zastosowaniu silnych algorytmów kryptograficznych oraz starannie zaprojektowanej architekturze, tak jak PGP. PGP jest po dziś dzień wzorem dla autorów oprogramowania szyfrującego - pomimo że jego architektura została stworzona ponad 15 lat temu do tej pory nie ujawniono w niej żadnych poważniejszych dziur. Zimmermann nie udostępnił jeszcze żadnej wersji testowej swojego oprogramowania, nie mówi też nic o tym jak będzie wyglądać protokół bezpiecznej komunikacji. Obecna prototypowa wersja jest dostępna dla Macintosha, jednak wkrótce ma być przeniesiona na platformę PC. Biorąc pod uwagę że Zimmermann jest na etapie szukania inwestorów można zrozumieć że nie chce ujawniać wszystkich sekretów swojej innowacji.

Popyt na pewno jest. Najpopularniejszy obecnie program do komunikacji VoIP czyli Skype oferuje szyfrowanie ale ponieważ protokół nie jest jawny, nie wiadomo tak na prawdę co siedzi w środku. Autorzy Skype zapewniają że wykorzystali silne szyfry i algorytmy wymiany klucza ale w świecie kryptografii nikt nie wierzy na słowo. Z kolei w tradycyjnej telefonii o szyfrowaniu rozmów większość użytkowników może co najwyżej pomarzyć - ceny telefonów GSM z silnym szyfrowaniu zaczynają się od około 12 tys. złotych, a wbudowane w sieci GSM szyfrowanie A5 można traktować co najwyżej jako zabezpieczenie przed nudzącymi się radioamatorami.

Czy faktycznie będzie to rewolucja? Jeśli Zimmermann spełni swoje obietnice, to wszystko wskazuje na to że tak. Co więcej może ona mieć przebieg podobny do tej sprzed 15 lat, kiedy Zimmermanna odsądzano od czci i wiary za oddanie "niebezpiecznej technologii" w ręce mas. Straszono wówczas że z szyfrowania skorzystają tylko terroryści, a normalny człowiek nie ma nic do ukrycia. Czy podobnie będzie obecnie, kiedy terroryzm jest jeszcze częściej obecny w mediach?

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200